Jakie meble ogrodowe wybrać do ogrodu - rattanowe czy technorattanowe?

Wiosna tuż tuż, więc teraz jest najlepszy czas, aby rozejrzeć się za nowymi meblami do ogrodu, na taras lub balkon. Choć opcji jest wiele, jednymi z najbardziej efektownych i trwałych mebli ogrodowych pozostają tradycyjne meble rattanowe lub ich nowocześniejsza wersja - meble technorattanowe. Która opcja jest dla Ciebie najlepsza?

Meble rattanowe i technorattanowe: jaka jest różnica?

Rattan to naturalny materiał pozyskiwany z pnącza palmowego - rattanu - występującego w Indiach i na Cejlonie. Z kolei technorattan to materiał wytwarzany z polietylenu. Meble rattanowe są więc bliższe naturze, natomiast technorattan to rozwiązanie bardziej nowoczesne.

Niewątpliwą zaletą rattanu jest jego plastyczność, dzięki której można nadać mu niemal dowolny kształt. Plastyczność tę uzyskuje się pod wpływem wody: gałązki rattanu stają się elastyczne i plastyczne. Po wysuszeniu rattan ponownie staje się sztywny i twardy, ale pozostaje imponująco lekki i estetyczny.

Technorattan jest surowcem elastycznym i trwałym. Mamy tu porównywalną swobodę tworzenia dowolnych kształtów. Ponadto, jako materiał wytwarzany przez człowieka, technorattan charakteryzuje się wyjątkową trwałością, wynoszącą nawet 10-15 lat.

Meble rattanowe: bardzo eleganckie, jeśli cenisz sobie estetykę.

Meble ogrodowe rattan: Jeśli szukasz mebli do ogrodu lub na taras o eleganckiej estetyce i naturalnym charakterze, meble rattanowe spełnią Twoje oczekiwania. Są lekkie (można je swobodnie przenosić) i funkcjonalne, a przy tym wyglądają olśniewająco. Meble rattanowe są również łatwe w czyszczeniu: Wystarczy regularnie przecierać je szmatką lekko nasączoną wodą lub delikatnym detergentem. A jeśli po jakimś czasie znudzi Ci się kolor wybranego mebla, możesz przemalować go na swój ulubiony kolor i w ten sposób zmienić charakter i styl całego tarasu lub balkonu.

Niestety, ponieważ rattan jest materiałem naturalnym, pochodzącym z odległych i ciepłych zakątków świata, nie toleruje mrozu (przy bardzo niskich temperaturach rattan może pękać). Dlatego poza sezonem meble rattanowe powinny być przechowywane w pomieszczeniach zamkniętych. Jest to jednak również dobra wiadomość, ponieważ meble rattanowe są bardzo estetyczne i dobrze komponują się zarówno z klasycznymi, jak i nowoczesnymi wnętrzami, dlatego można je również wykorzystać jako dekorację wnętrza, np. salonu.

Meble z technorattanu na pewno przetrwają zimę na tarasie

Technorattan jest równie lekki jak jego naturalny odpowiednik, ale bardziej odporny na niskie temperatury, wilgoć i intensywne promieniowanie UV (kolor mebli nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych). Oznacza to, że meble technorattanowe można ustawiać na balkonie lub tarasie nawet zimą, bez względu na pogodę. Jeśli nie masz dodatkowego miejsca na przechowywanie mebli ogrodowych zimą, technorattan jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Jedyną wadą technorattanu może być brak możliwości jego lakierowania i zmiany koloru (jest to możliwe, ale czasochłonne, kosztowne i wymaga użycia silnych środków chemicznych).