Czy można holować auto na lince w Warszawie?

Warszawa to stolica Polski i największe polskie miasto, w którym każdego dnia zauważalny jest wzmożony ruch na drogach. Czasami w niektórych pojazdach dochodzi do nagłych awarii doprowadzających do unieruchomienia pojazdu. Jednym z rozwiązań takiego problemu jest holowanie auta na lince.

Holowanie pojazdu przy pomocy linki na obszarze Warszawy

Zgodnie z polskimi przepisami holowanie samochodu z wykorzystaniem linki jest dozwolone. Oczywiście pojazd holujący nie może być lżejszy od holowanego i musi posiadać odpowiednią moc. Samo holowanie wymaga podczepienia linki do specjalnych zaczepów w pojazdach. Taką linkę można nabyć na każdej stacji benzynowej za około 20-30 zł.

Istotne jest, aby podczas holowania, auto holowane posiadało włączone światła oraz aby kierujący operował kierunkowskazami. Ważne jest też umieszczenie trójkąta ostrzegawczego w tylnej części samochodu.

Oczywiście podczas holowania należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Na terenie zabudowanym, jakim jest Warszawa, dozwolona prędkość holowania to 30 km/h. Dobrze, jeśli bardziej doświadczony kierowca będzie siedział w aucie holowanym. Jest on odpowiedzialny za stałe utrzymanie naprężenia linki.

Czy holowanie na lince jest zawsze dozwolone?

Istnieją sytuacje, w których nie wolno holować pojazdu na lince. Oto kilka przykładów:

  • auto z niesprawnym układem hamulcowym,
  • pojazd, który jest zbyt ciężki dla auta holującego,
  • samochód z automatyczną skrzynią biegów (holowanie na lince może doprowadzić do uszkodzenia przekładni).

Alternatywa dla holowania auta na lince

Jeśli dojdzie do powyższych sytuacji lub jeśli holowanie na lince jest niemożliwe z jakichś innych powodów (np. brak pojazdu holującego lub ktoś po prostu nie czuje się na siłach, aby to zrobić), wówczas jedynym sensownym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej.

Na rynku działa wiele profesjonalnych firm, takich jak na przykład pomoc drogowa 24h, których pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie oraz korzystają z nowoczesnych lawet i autolawet. Dzięki nim możliwe jest sprawne holowanie pojazdów osobowych, dostawczych, a nawet ciężarowych bez potrzeby angażowania drugiego kierowcy i używania linki holowniczej.