Budowa to proces wymagający nie tylko solidnych umiejętności, ale także dostępu do niezawodnego źródła energii elektrycznej. To może stanowić agregat prądotwórczy. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu do zastosowań budowlanych. Wskażemy także konkretne produkty godne uwagi.
Po co agregat prądotwórczy na budowie?
Branża budowlana nie znosi nudy. Każda realizacja cechuje się odmienną charakterystyką w zakresie używanych technologii, stanu istniejącego czy wykorzystanych materiałów. Sytuację potrafią skomplikować także problemy z zasilaniem, które najczęściej zdarzają się w miejscach odległych od zabudowań oraz na obszarach wiejskich.
To może przekładać się na opóźnienia w realizacji, a co za tym idzie także straty finansowe dla firmy. Właśnie dlatego tak ważne jest uzyskanie niezależności. Tę dają agregaty prądotwórcze.
Agregat prądotwórczy, generator Holida WM 8500E 7,7 kW
Agregaty prądotwórcze – wynajem czy zakup?
Większość doświadczonych ekip budowlanych ma na swoim wyposażeniu agregat prądotwórczy. Firmy z dużym portfolio wykonań dobrze wiedzą, jak nieoczywiste potrafią być scenariusze pisane przez życie. Wynajem urządzenia dla zastosowań budowlanych powinien być traktowany jako ostateczność, np. w sytuacji awarii własnego sprzętu. W tym segmencie konieczność generowania prądu jest częstą praktyką, dlatego systematyczne wypożyczanie sprzętu byłoby nieekonomiczne.
Pięć najważniejszych parametrów przy wyborze agregatu prądotwórczego na budowę
Na budowie może nastąpić konieczność zasilenia urządzeń o różnych właściwościach energetycznych. Dlatego, zanim dokonasz zakupu generatora prądu, zwróć uwagę na kilka parametrów:
- Trwałość – urządzenie może być narażone na ryzyko uszkodzeń mechanicznych oraz kontakt z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Sprzęt wykonany z wytrzymałych materiałów zapewnia większy spokój i komfort użytkowania.
- Czas pracy – roboty budowlane wykonywane są często od wczesnego rana do późnego wieczora. Długi czas pracy agregatu prądotwórczego może być zatem ułatwieniem dla pracowników.
- Koszty eksploatacyjne – należy dokładnie sprawdzić rodzaj paliwa oraz jego zużycie. Warto także wziąć pod uwagę dostępność części zamiennych.
- Łatwość transportu – prace na budowie są działaniami mobilnymi. Jednego dnia możesz być w Warszawie, a kolejnego w Suwałkach. Opcja łatwego transportu (rozmiary, waga, uchwyty) to duża zaleta konkretnego modelu agregatu prądotwórczego.
- Moc – na budowę najlepiej nadają się agregaty prądotwórcze dużej mocy. Agregat prądotwórczy 4 kW mógłby nie dać rady zasilić wszystkich maszyn, elektronarzędzi czy oświetlenia. Warto dokładnie zbadać własne potrzeby i zakupić urządzenie odpowiadające na nie.
Duży wybór agregatów prądotwórczych do zastosowań na placu budowy znajdziesz na https://www.gotexbudowlane.com.pl/agregaty-pradotworcze.
Na jakie modele agregatu prądotwórczego na budowę zwrócić uwagę?
Nasze zestawienie zaczynamy od Holidy WM 8500E o mocy maksymalnej 7,7 kW. Agregat został wyposażony w czterosuwowy silnik spalinowy o mocy 16 KM, z czujnikiem oleju oraz wysoką pojemnością baku na poziomie 25 litrów. Jeśli do zasilenia mamy więcej maszyn czy grzejników, dobrym pomysłem będzie zakup Fogo FH 9000 T.
Wyposażony w silnik Hondy o pojemności 389 cm3 zapewnia niskie zużycie 2,7 l/h (przy 75% Użycia Mocy). Wreszcie dla firm z największymi potrzebami niezastąpiony będzie agregat Pezal PDE14000EA-EA3 11kW.
Dysponuje woltomierzem, wskaźnikiem poziomu paliwa i dużym zbiornikiem, co znacząco usprawnia użytkowanie i kontrolę pracy urządzenia. Wyposażono go w wielofunkcyjny wyświetlacz, który jeszcze bardziej ułatwia zarządzanie wszystkimi funkcjami.
Agregat prądotwórczy Fogo FH 9000 T