Jak przygotować dziecko na wiosenny spacer w górach?

Góry to Twoja pasja i chcesz zarazić ją również swoją pociechę? Nie ma na to rady – trzeba trenować od najmłodszych lat. Jeśli więc chcesz oderwać dziecko od szklanego ekranu i zarazić malucha radością wynikającą z pokonywania szlaków i osiągania szczytów – zachęć je do tego już od pierwszych miesięcy życia. Sprawdź, jak przygotować się na wiosenny spacer w górach z dzieckiem i co warto zawsze mieć przy sobie podczas wyprawy.

Kiedy zacząć wypady w góry z dzieckiem?

Dzięki praktycznym nosidełkom turystycznym pierwsze górskie wędrówki możesz rozpocząć jeszcze wtedy, gdy maluch nie porusza się sprawnie na własnych nogach. Wstępem okażą się podróże na plecach opiekuna. To oczywiście wysiłek dla rodzica, który będzie dźwigał ze sobą „słodki bagaż”. Ale dla dziecka wczesny kontakt z górami to oswajanie się z nowym otoczeniem i wspaniałe dotlenienie.

Gdy maluch zacznie już chodzić, chętnie będzie przemierzał trasy na własnych nogach. Pamiętaj jednak, że mały piechur ma ograniczoną wytrzymałość – krótkie nóżki nie pozwolą mu pokonywać długich dystansów. Przygotuj się więc, by w razie potrzeby móc nieść dziecko lub skrócić wędrówkę.

O czym warto pamiętać podczas górskich wycieczek z dzieckiem?

Doświadczeni turyści wybierający się w góry, znają zasady dotyczące bezpieczeństwa oraz odpowiedniego ubioru. Takie osoby są też z pewnością świadome tego, że również dziecko należy przygotować na kapryśną aurę, a odpowiednie wyposażenie to klucz do przyjemnych wędrówek. Jeśli planujesz wraz z dzieckiem wyjeżdżać w góry regularnie, to dobrym pomysłem okaże się inwestycja w strój w góry oraz obowiązkowo w buty trekkingowe przeznaczone dla małych stópek.

Góry z dzieckiem – co należy ze sobą zabrać?

Przygotowanie się na górską wędrówkę z dzieckiem to nie tylko strój, ale cały ekwipunek. Należy odpowiednio spakować plecak, w którym znajdą się wszystkie niezbędne przedmioty dla malucha. Z pewnością muszą się w nim znaleźć:

  • ciepłe ubrania dla maluszka – nawet jeśli wydaje Ci się, że wiosenna aura jest wyjątkowo sprzyjająca, to w górach pogoda może zmienić się bardzo szybko. By nie pozwolić dziecku zmarznąć, zawsze zabierz ze sobą cieplejszą odzież wierzchnią dla dziecka,
  • okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa dla malucha. Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka są obowiązkowe ze względu na potrzebę ochrony siatkówki niemowląt i dzieci. Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne w 100% chronią przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych,
  • dziecięca kurtka przeciwdeszczowa – deszczu w górach wykluczyć nie sposób nawet przy z pozoru stabilnej pogodzie. Dla starszych dzieci sprawdzi się kurtka z membraną, gdy dziecko podróżuje w nosidełku, wówczas praktyczniejszym rozwiązaniem okaże się osłona przeciwdeszczowa,
  • zapasowe skarpetki – szczególnie przydatne, gdy maluch przemierza już trasę na własnych nogach. Kałuże są wręcz magnesem dla ciekawskich dzieci, a zapasowe skarpetki pozwolą nie martwić się tym na szlaku,
  • nakrycie głowy – podobnie jak okulary przeciwsłoneczne, także i nakrycie głowy to obowiązkowy element stroju a góry. Ochrona głowy jest kluczowa dla bezpieczeństwa i komfortu dziecka. Ze względu na wiatr, warto postawić na kapelusz lub czapkę z praktycznym mocowaniem pod brodą.