Jak co roku policjanci z otwockiej komendy zwiększają w grudniu intensywność prowadzenia działań kontrolno-prewencyjnych, mających na celu niedopuszczenie do zaistnienia zdarzeń przestępczych w miejscach prowadzenia handlu i usług oraz skutecznych działań zmierzających do zatrzymania sprawców przestępstw i wykroczeń, jeżeli już takie zdarzenia zaistnieją. Policyjne zaangażowanie w tym okresie będzie miało za cel przeciwdziałanie drobnym kradzieżom, a także włamaniom oraz innym czynom zabronionym. Policjanci jak co roku i przed tegorocznymi świętami przygotowali dla mieszkańców wskazówki, mówiące - jak uniknąć kradzieży oraz utrudnić bądź uniemożliwić złodziejowi popełnienie przestępstwa.

Grudniowa przedświąteczna „gorączka”, najpierw „Mikołajki”, a później „Boże Narodzenie” to okres wzmożonej aktywności handlowej na rynkach, targowiskach, w sklepach i marketach. Wszyscy spieszą się, aby zdążyć z prezentami dla bliskich i zrobić potrzebne na święta zakupy.

Okres przedświąteczny to również czas wykorzystywany przez drobnych złodziei oraz wszelkiej maści przestępców szukających łatwych okazji do popełnienia przestępstwa.

W tym okresie warto zadbać o własne mienie. Począwszy od zamknięcia samochodu zaparkowanego na kościelnym parkingu lub pod marketem, a kończąc na wartościowych przedmiotach noszonych przy sobie, saszetkach, portfelach i torebkach.

W okresie przedświątecznym wielu mieszkańcom może udzielić się roztargnienie, a nawet zapominalstwo. Z policyjnych analiz z poprzednich lat, wynika, że są tacy, którzy zostawiają portfele czy też torebki w sklepach, w wózkach, w przymierzalniach. Nietrudno się domyśleć, że tak pozostawiony portfel, stanie się zawsze łatwym celem, jak nie dla złodzieja, to dla osoby, która może go przywłaszczyć i zabrać ze sobą.

Policjanci przypominają kilka podstawowych i najważniejszych zarazem porad - jak nie paść ofiarą drobnego złodzieja:

  • zostawiając samochód na parkingu, należy pamiętać o włączeniu alarmu, domknięciu wszystkich szyb i nie pozostawianiu wartościowych rzeczy w środku, nie warto też zostawiać w samochodzie widocznych toreb z zakupami,
  • będąc w sklepie na zakupach, należy wartościowe przedmioty trzymać przy sobie, pamiętać też o domknięciu torebki, a portfel nosić z przodu, a nie z tyłu,
  • podczas zakupów czy pobytu w placówce handlowej, nie należy odkładać nigdzie torebki czy też portfela, takie przedmioty trzeba zawsze trzymać przy sobie lub mieć pod ręką oraz w zasięgu wzroku. Podstawowym błędem jest odkładanie torebki, portfela, np. podczas przymierzania ubrań i butów.

Radzimy też co zrobić, opuszczając dom, mieszkanie, posesję:

  • dokładnie zamknąć wszystkie okna, rolety i drzwi, załączyć alarm, jeżeli taki jest,
  • rzeczy wartościowe umieścić w takim miejscu, aby nie stały się łatwym celem dla włamywacza, gdyż często działa on pod presją czasu, a spłoszony może szybko uciec,
  • poprosić rodzinę, znajomych, sąsiadów, aby odwiedzili mieszkanie podczas nieobecności właścicieli i sprawdzili wszystkie zabezpieczenia.

Naprawdę warto zadbać o dobre relacje z sąsiadami, bo nikt inny, tak jak sąsiad, który przecież pilnuje też swojego dobytku, nie zwróci uwagi na podejrzane osoby zaglądające przez ogrodzenie, bądź pojazdy parkujące przy posesji. Jeżeli podczas naszej nieobecności pomoże nam, to w ramach rewanżu, kiedy on wyjedzie, można przecież być równie czujnym. Na tym właśnie opierają się i budują jednocześnie dobre sąsiedzkie i społeczne relacje.

Policjanci życzą wszystkim mieszkańcom, aby okres świątecznych zakupów dał wyłącznie radość i poczucie spełnienia, że kupione zostało wszystko, co potrzebne na święta, a nie był wspomnieniem finansowej straty spowodowanej brakiem czujności lub roztargnieniem.

Życzymy również aby czas świątecznych wyjść i wyjazdów był wolny od trosk, a pozostawione mienie zostało we właściwy sposób zabezpieczone.

W przypadku zauważenia podejrzanych sytuacji, w sklepie, na ulicy, osiedlu, należy bezzwłocznie poinformować o tym policjantów. Telefon bezpośredni do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, to 22 60 41 900 lub 22 60 41 213

nadkom. Daniel Niezdropa