Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Otwock

Na drodze ekspresowej nr 17 trwają prace modernizacyjne. Nie wszyscy kierowcy przestrzegają obowiązujących tam ograniczeń prędkości. Z uwagi na to, że prowadzone są w rejonie drogi cały czas prace modernizacyjno-remontowe, to na odcinku od Zakrętu do Lubic, ograniczono prędkość do 80 km/h. Każdego dnia, a również w nocy, „ekspresówkę” patrolują nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Jednego tylko dnia zatrzymano tam do kontroli 5 kierowców. Każdy z nich co najmniej dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość, za co został ukarany mandatem i otrzymał 10 punktów karnych. Mamy połowę wakacji, apelujemy o rozsądek, aby brawura nie doprowadziła do tragedii na drodze.

Droga ekspresowa nr 17 przebiegająca przez powiat otwocki, to niewątpliwe udogodnienie dla wyjeżdżających z Warszawy w kierunku Lublina, a także podróżujących do stolicy.

Dwa pasy w każdym kierunku to rozwiązanie, dzięki któremu zwiększy się przepustowość trasy oraz komfort podróżowania. O tym jednak każdy wie. Ale czy fakt, że droga ma jeszcze pewne ograniczenia, dotarło już do świadomości kierowców. Wystarczy przecież spojrzeć na znaki oraz tablice informacyjne, które mówią jasno i czytelnie – ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Mamy połowę wakacji, wzmożony ruch na drogach krajowych i wojewódzkich, związany z wyjazdami urlopowymi i czas szczególny, bo na drogach nie są tylko sami kierowcy. Wraz z nimi podróżują całe rodziny i każdy chciałby osiągnąć cel podróży, a nie stać się ofiarą „pirata drogowego” czy też pijanego, bądź znajdującego się pod wpływem narkotyków - kierowcy.

Dlatego właśnie, w tym okresie, policjanci z wydziału ruchu drogowego komendy w Otwocku, podejmują szereg działań prewencyjnych, aby zapobiec eskalacji zagrożeń na drogach.

Wideorejestratory mierzą prędkość, policjanci organizują też posterunki statyczne, korzystając z ręcznych i laserowych mierników. Badana jest trzeźwość, a także to, czy w organizmie kierowcy nie znajdują się środki odurzające. Walka z „brawurą” i brakiem odpowiedzialności wśród kierowców, trwa i trwać będzie.

O wzmożonych działaniach drogówki świadczą zatrzymania tych, którzy „chyba zapomnieli” dozwolonej prędkości, znacznie ją przekraczając.

Załączone przykłady policyjnych pomiarów, to efekt kilku godzin popołudniowej i nocnej policyjnej zmiany. Każdy z tych kierowców został ukarany 500- złotowym mandatem karnym i otrzymał 10 punktów karnych.

Dlatego ku przestrodze, przypominamy o policyjnej obecności nieoznakowanych radiowozów na drodze krajowej nr 17 i apelujemy do skutku, aby włączyć „myślenie” za kierownicą.

Na drodze są jeszcze inni uczestnicy ruchu drogowego. Łamiąc ograniczenia prędkości, można narazić pozostałych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Tak jechali kierowcy, zarejestrowani przez policyjny wideorejestrator:

  • 150,7 km/h
  • 165,9 km/h
  • 174,3 km/h
  • 190,6 km/h
  • 191, 6 km/h

Ten ranking prędkości, niechlubny zresztą, powinien przede wszystkim zachęcić do myślenia - tych, którzy w dalszym ciągu są na bakier z przepisami ruchu drogowego, wydaje im się, że są bezkarni?!

Muszą pamiętać, że droga hamowania jest dłuższa im większa jest prędkość, a stracić panowanie nad kierownicą też można. Czy nie lepiej kierować się rozsądkiem i poszanowaniem na drodze. Pozostawiamy im tę refleksję do przemyślenia.

nadkom. Daniel Niezdropa