Jak działa alkomat

Kiedy wybierasz się na wycieczkę czy jedziesz na urlop weź ze sobą urządzenie do pomiaru stanu trzeźwości. Warto kontrolować siebie i innych szczególnie kiedy mamy do czynienia z alkoholem. W takiej sytuacji urządzenie służące do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu sprawdzi się najlepiej. Nie wypuszczaj nikogo zanim nie sprawdzisz jego trzeźwości.

Działanie i budowa

Decydując się na zakup osobistego alkomatu warto wiedzieć jak on funkcjonuje i z czego jest zbudowany. A więc urządzenia tego typu zawierają w sobie przede wszystkim sensory które odpowiadają za pomiar stężenia alkoholu zawartego w powietrzu, są najważniejszym elementem całego układu. Układ mechanicznej obróbki powietrza dostarcza określoną ilość powietrza do sensora który na jej podstawie określa i podaje stężenie alkoholu. Niestety nieco tańsze modele mają pewien defekt polegający na braku odróżniania innych substancji takich jak nikotyna co może zmienić ostateczny wynik pomiaru. Dlatego jeżeli zależy nam na dokładny pomiarach warto zainwestować w nieco droższe modele które nie mają z tym problemu. Bez względu na model musimy pamiętać o niezbędnej kalibracji, ponieważ pod wpływem każdego pomiaru oraz innych czynników zewnętrznych takich jak temperatura bądź wilgoć sensory ulegają powolnemu rozregulowywaniu co spowoduje oszukane wyniki podczas dokonywania pomiaru.

Jaki model wybrać?

Sklepy oferują nam szeroką gammę różnych modeli, a mianowicie są to modele półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrofotometryczne. Pierwsze z nich są wyłącznie najtańszą opcją która nie jest zła jednak pozostawia trochę do życzenia. Najskuteczniejsze w swoim działaniu są natomiast sensory spektrofotometryczne zapewniające swoim użytkownikom bardzo dokładne i w żaden sposób nie zmanipulowane wyniki. Jednak są dużo droższe w porównaniu do innych modeli. Statystyki pokazują, że nie stanowią głównego zainteresowania wśród kupujących w celach prywatnych, ponieważ najlepiej sprzedają się właśnie najtańsze modele, które w zupełności wystarczają do sporadycznego użytkowania. Każdy model można jednak sprawdzić na alkopatrol.pl. Pamiętajmy że nawet w przypadku posiadania najtańszych modeli należy przechowywać je w odpowiednich dla nich miejscach zapewniając tym samym pokojową temperaturę oraz przeprowadzając okresowe badania kontrolno-pomiarowe które przywracają czujniki do początkowych ustawień.