Czy upadłość konsumencka umarza wszystkie długi?

W ostatnich latach Prawo upadłościowe zostało złagodzone, co zdecydowanie wpłynęło na wzrost liczby ogłaszanych bankructw. Wpływ na aktualną sytuację ma również trwająca pandemia koronawirusa i problemy finansowe, z którymi muszą zmagać się Polacy. Problemem może być również brak rzetelnej wiedzy na temat tego, jak dokładnie przebiega proces upadłościowy, czego dotyczy i jakie są jego możliwe konsekwencje. Aby nieco przybliżyć ten temat, pochylimy się nad częścią tych zagadnień.

  • Co warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej?
  • Czy upadłość konsumencka umarza wszystkie długi?
  • Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Co warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym, który ma na celu oddłużenie niewypłacalnego konsumenta. Jest to rozwiązanie, które może być pomocne w sytuacji, gdy osoba zadłużona wpadła w spiralę zadłużeń, z której w żaden sposób nie potrafi wyjść. Zanim jednak zdecydujemy się na tak poważny krok, jak ogłoszenie bankructwa, warto wypróbować inne sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji, jak np. wzięcie kredytu konsolidacyjnego. Taki kredyt pomoże nam uporządkować finanse, rozłożyć płatności w czasie i zmniejszyć wysokość miesięcznych rat. Zwracamy uwagę na alternatywne wyjścia, takie jak kredyt konsolidacyjny, gdyż upadłość konsumencka nie zawsze jest możliwa, o czym opowie UpadloscKonsumencka.Expert. W dalszej części artykułu wytłumaczymy, jakie długi mogą zostać umorzone, a jakie nie, a także jak ogłosić upadłość konsumencką.

Czy upadłość konsumencka umarza wszystkie długi?

Od razu chcemy zaznaczyć, że upadłość konsumencka nie jest rozwiązaniem wszystkich finansowych problemów. W postępowaniu sądowym bardzo rzadko dochodzi do umorzenia wszystkich lub nawet części długów. Ponadto takie zobowiązania, jak długi alimentacyjne, czy orzeczone przez sąd grzywny, czy zadłużenia z tytułu rent i odszkodowań w ogóle nie mogą zostać anulowane. Decydując się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musimy liczyć się z tym, że pieczę nad naszym majątkiem przejmie syndyk, po to, by go zlicytować, w związku z czym tracimy do niego wszelkie prawa. Sąd natomiast ustali realistyczny plan spłaty pozostałych zobowiązań, lub przynajmniej ich części. Aby żądania wierzycieli zostały przynajmniej częściowo zaspokojone, możliwe jest nawet częściowe zajęcie wynagrodzenia dłużnika.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Pierwszym krokiem na drodze do ogłoszenia upadłości konsumenckiej powinna być konsultacja z doświadczonym prawnikiem. Ktoś taki wyjaśni nam, jak przygotować się do postępowania sądowego, czego oczekiwać w związku z nim, a także pomoże nam przygotować odpowiedni wniosek oraz skompletować niezbędne dokumenty. Teoretycznie możemy sami złożyć wniosek upadłościowy do sądu i przejść przez całe postępowanie bez niczyjej pomocy, jednak bez wątpienia będzie to znacznie trudniejsze i może trwać znacznie dłużej. Istnieje również ryzyko, że nas wniosek będzie niekompletny, a sąd nie przychyli się do naszych próśb. Korzystanie z usług adwokata lub radcy prawnego znacznie ułatwi dopełnienie wszelkich formalności, jest to również ogromne wsparcie merytoryczne, a także psychiczne.