Otwocki sąd zdecyduje o losie 35-letniego mieszkańca gminy Celestynów, który pomimo pozytywnego wyniku na Covid-19 nie stosował się do obowiązku izolacji. Zastał przyłapany przez dzielnicowych w trakcie kontroli adresu, gdzie miał przebywać, ale postanowił zlekceważyć obostrzenia i go opuścił. Za tak nieodpowiedzialne zachowanie mężczyźnie może teraz grozić nawet do 8 lat więzienia. Policjanci apelują o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.

Każdego dnia policjanci wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny, bądź izolacji respektują ciążący na nich obowiązek. Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu, z dnia na dzień rośnie. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby.

Takim lekceważącym zachowaniem wykazał się zakażony Covid-19 35-latek. Dzielnicowi z Posterunku Policji w Celestynowie w trakcie kontroli adresów osób objętych kwarantanną ustalili, że mężczyzna zlekceważył obostrzenia i dobrowolnie opuścił wskazane miejsce zamieszkania na terenie gminy Celestynów.

Funkcjonariusze przeprowadzą postępowanie w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa utraty życia lub zdrowia wielu osób, a zachowanie 35-latka niebawem oceni sąd. Może mu grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań.

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób!

mł. asp. Paulina Harabin