Awarie sieci gazowych – jakie są przyczyny i jak im zaradzić?

Czy ostatnio mieliście przerwy w dostawie gazu? Mieszkańcy gminy Karczew borykają się z tym problemem od jakiegoś czasu. O ile momentu awarii nie jesteśmy w stanie przewidzieć, o tyle potrafimy wyjaśnić jej przyczyny. Z gazem nie ma żartów, dlatego podpowiadamy też, jak wspólnie zadbać o nasze bezpieczeństwo.

Przyczyną ostatnich awarii gazociągu były uszkodzenia w wyniku prowadzonych prac ziemnych. Kłopoty wynikają z błędów podmiotów prowadzących prace wokół gazociągów. Do najczęstszych należą: nieostrożne prowadzenie robót ziemnych przy użyciu sprzętu ciężkiego, przemieszczanie gruntów, błędy wynikające z technologii budowy i eksploatacji, kradzieże elementów, umyślne uszkodzenie, błąd ludzki czy tzw. działania siły wyższej.

Dlaczego prowadzone są prace wokół gazociągów w gminie Karczew?

Za przyłączenie gazu w gminie Karczew odpowiada firma Duon Dystrybucja, jeden z najbardziej doświadczonych dostawców gazu ziemnego sieciowego i skroplonego w kraju, będący operatorem ponad 700 km sieci gazowych w całej Polsce. Duon, jako ekspert od przyłączy, po zakończeniu swoich prac, nie prowadzi już jednak prac kontrolnych – tutaj do gry wchodzą inne podmioty.

Nasze sieci gazowe są poddawane okresowym kontrolom, mającym na celu wykrycie ewentualnego wycieku gazu i likwidacji nieszczelności. Nie mamy jednak wpływu na działania prowadzone przez inne podmioty, dlatego prosimy lokalną społeczność o wsparcie nas w zadbaniu o wspólne bezpieczeństwo. Z naszej strony wykonujemy na początku i końcu każdego sezonu grzewczego przewonienia gazu, w celu wykrycia ewentualnych nieszczelności w gazociągach, a także w instalacjach wewnętrznych klientówmówi Łukasz Fagasiński, Menadżer ds. BHP i Ochrony Środowiska w Duon Dystrybucja.

Bezpieczeństwo – mamy na to wpływ

Niestety nie unikniemy całkowicie awarii sieci gazowych. Możemy jednak wspólnie zadbać o bezpieczeństwo naszej społeczności. Dzięki natychmiastowej reakcji lokalnych służb oraz efektywnej współpracy z Duon jeszcze nigdy nikt nie ucierpiał w wyniku żadnej awarii w historii. Nieocenioną pomocą może więc być każdy z mieszkańców gminy Karczew.

Bezpieczeństwo oraz stabilność dostaw gazu to dla nas absolutnie kluczowa kwestia, dlatego zależy nam, by je zapewnić wszelkimi możliwymi sposobami. Jeżeli wiedzą Państwo o planowanych lub prowadzonych pracach remontowych / budowlanych / drogowych w obrębie sieci gazowych i widzą lub podejrzewają realne zagrożenie ich uszkodzenia – prosimy o kontakt. Jesteśmy dla Państwa dostępni pod numerem telefonu 725 250 250 w trybie 24 h przez 7 dni w tygodniu. Przyjrzymy się każdemu zgłoszeniu. Będziemy wdzięczni za wszelkie sygnały z Państwa stronyzwraca się do mieszkańców przedstawiciel Duon.

Pamiętajmy, że gaz ziemny jest bezbarwny i bezwonny, ale ze względów bezpieczeństwa przed wprowadzeniem do sieci gazowej poddawany jest procesowi nawaniania, a nawet czasem tzw. wzmożonego nawaniania Dzięki temu posiada intensywny, nieprzyjemny zapach, który umożliwia jego szybkie wykrycie. Nie lekceważmy żadnych sygnałów. Taka czujność to pierwszy krok, aby wykryć ewentualną awarię.