Rezonans magnetyczny - wszystko, co musisz wiedzieć

Rezonans magnetyczny jest techniką szeroko stosowaną w medycynie. Badanie umożliwia dokładne zobrazowanie tkanek i narządów znajdujących się wewnątrz ciała człowieka. Dla pacjenta jest bezbolesne, nieinwazyjne, nieszkodliwe a przy tym pozwala wykryć wszelkie zmiany i wyróżnić chore tkanki.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Aby badanie przebiegło pomyślnie, a wynik mógł zostać poprawnie zinterpretowany, należy odpowiednio przygotować się do rezonansu. Do przeprowadzania badania:

  • należy posiadać aktualne wyniki TSH i kreatyniny,
  • 6 godzin przed planowanym wykonywaniem rezonansu ograniczyć pożywanie posiłków, pamiętając, że można pić wodę,
  • trzeba ściągnąć biżuterię, kolczyki, bransoletki, pozbyć się innych metalowych przedmiotów z ciała i ubrania,
  • należy ubrać luźne ubranie.

Rezonans magnetyczny nie jest wymagającym badaniem, ale aby uzyskać wiarygodny wynik, trzeba stosować się do powyższych zaleceń. 

Rezonans magnetyczny - jak przebiega badanie?

Wielu pacjentów, którzy decydują się na rezonans magnetyczny, ma obawy co do samego przebiegu badania. Nie ma jednak czego się bać! Pacjent po przybyciu do kliniki jest proszony o wypełnienie krótkiej ankiety. Pytania dotyczyć będą przeciwwskazań do wykonania badania. Są to między innymi metalowe elementy umieszczone w ciele, rozruszniki, a także niektóre implanty. 

Następnie pacjent proszony jest o położenie się na ruchomym stole, który wjeżdża do specjalnej tuby. To właśnie w niej odbywa się całe badanie. Fale elektromagnetyczne przenikają przez organizm, tworząc obraz, który następnie interpretuje lekarz radiolog. 

Całe badanie może trwać nawet godzinę. Dzięki systemowi łączności, lekarz ma przez cały ten czas kontakt z pacjentem. Podczas rezonansu magnetycznego można usłyszeć komunikaty, na przykład prośbę o wstrzymanie oddechu.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

W kwestii wykonywania badań zawsze należy stawiać na zaufanych specjalistów. Wybierając miejsce do wykonania rezonansu magnetycznego, warto zwrócić uwagę na opinie o danej klinice. Ważne, by oferowała ona szybki termin realizacji badania, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości usług. Istotne jest również indywidualne podejście do pacjenta, reagowanie na jego potrzeby, by rezonans magnetyczny odbył się w jak lepszych warunkach.

Przykładem miejsca, w którym zachowane są najwyższe standardy podczas wykonywania nie tylko rezonansu magnetycznego, ale i innych usług medycznych jest klinika REX MEDICA w Warszawie. Doświadczeni specjaliści pracują tam na najnowocześniejszych sprzętach, które pozwalają na dokładne przeprowadzenie badań, rzetelne wyniki i postawienie właściwej diagnozy. Dodatkowym atutem kliniki REX MEDICA jest możliwość wykonania rezonansu magnetycznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a więc nieodpłatnie. 

Rezonans magnetyczny - co jeszcze należy wiedzieć?

Całę badanie będzie prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza lub technika. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zapytać go o niejasną kwestię. Będzie on także czuwał nad bezpieczeństwem pacjenta. Jeśli coś niepokojącego zacznie się dziać, ma on obowiązek odpowiednio zareagować. Ważne, aby poinformować go także o ewentualnych problemach zdrowotnych oraz strachem przed małymi powierzchniami.