Nowa toaleta przy ul. Małej rusza na majówkę. Jest tuż przy skateparku

Nowa toaleta przy ul. Małej rusza na majówkę. Jest tuż przy skateparku

FOT. UM Józefów

W Otwocku pojawia się drobna inwestycja, która może szybko okazać się jedną z najbardziej odczuwalnych w codziennym ruchu tej części miasta. Przy ul. Małej, obok skateparku, Miasteczka Ruchu Drogowego i Szkoły Podstawowej nr 2, zaczyna działać nowa publiczna toaleta. Obiekt ma być dyskretny, nowoczesny i wpasowany w zielone otoczenie, a nie wybijający się ponad przestrzeń. To właśnie takie miejskie detale najczęściej ratują spacer, rodzinne wyjście albo dłuższy pobyt na świeżym powietrzu.

  • Przy skateparku stanął obiekt, który ma pozostać w harmonii z otoczeniem
  • Automatyka, bezpieczeństwo i wsparcie dla osób z większymi potrzebami

Przy skateparku stanął obiekt, który ma pozostać w harmonii z otoczeniem

Nowa toaleta publiczna została wykonana w technologii prefabrykatu, a jej wygląd nawiązuje do tradycyjnej, drewnianej zabudowy kojarzonej z Otwockiem. To ważne, bo w tej części miasta liczy się nie tylko funkcja, ale też to, by nowy element nie zaburzał spokojnego, zielonego charakteru okolicy.

Obiekt stanął dokładnie tam, gdzie ruch jest naturalny i stały. Korzystają z niego osoby odwiedzające skatepark, rodziny przechodzące w stronę szkoły czy dzieci ćwiczące zasady ruchu drogowego w sąsiednim Miasteczku Ruchu Drogowego. Z zewnątrz toaleta jest objęta monitoringiem miejskim, a na jej terenie obowiązuje zakaz palenia.

Automatyka, bezpieczeństwo i wsparcie dla osób z większymi potrzebami

W środku wszystko działa bez zbędnych komplikacji. Wejście uruchamia się przyciskiem przy drzwiach, które po wejściu zamykają się samoczynnie. Zielony sygnał oznacza, że kabina jest wolna, pomarańczowy że zajęta. Korzystanie z toalety jest ograniczone czasowo do 15 minut, po czym miejsce może zająć kolejna osoba.

Na wyposażeniu znalazły się także rozwiązania ułatwiające utrzymanie higieny i porządek:

  • muszla spłukuje się automatycznie, z możliwością ręcznego spłukania,
  • umywalka 4w1 podaje mydło, wodę, uruchamia suszenie i dozowanie płynu do dezynfekcji,
  • przy wyjściu działa przycisk „EXIT”, który odblokowuje drzwi,
  • światło i wentylator wyłączają się automatycznie.

Toaleta jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy obiekcie znajduje się przycisk alarmowy do wezwania pomocy, a wewnątrz zamontowano przewijak pełniący też funkcję komfortki, czyli miejsca do czynności sanitarno-pielęgnacyjnych dla dorosłych wymagających opieki. Za realizację odpowiadała firma BUDOTECHNIKA Sp. z o. o., a koszt inwestycji wyniósł 278 069,79 zł brutto.

na podstawie: UM Józefów.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Józefów). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.