Upał w powiecie otwockim. W Karczewie temperatura sięgnie 36°C

Upał w powiecie otwockim. W Karczewie temperatura sięgnie 36°C

Gorące popołudnie, duszna noc i jeszcze wyższa temperatura następnego dnia – taki scenariusz przewiduje IMGW dla powiatu otwockiego. Ostrzeżenie obejmuje także Karczew, gdzie szczególną ostrożność powinny zachować dzieci, seniorzy i osoby przewlekle chore. Wysokie temperatury mogą utrzymać się również na początku sierpnia.

  • IMGW wydał alert drugiego stopnia przed wysoką temperaturą
  • Woda, cień i lekka odzież pomagają ograniczyć skutki upału

IMGW wydał alert drugiego stopnia przed wysoką temperaturą

Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia obowiązuje od godz. 14:00 w czwartek 30 lipca do godz. 20:00 w piątek 31 lipca. Prognozowane temperatury maksymalne wyniosą:

  • w czwartek od 29°C do 32°C,
  • w piątek od 33°C do 36°C.

Nocą temperatura minimalna ma wynosić od 16°C do 19°C. Miejscami upał może utrzymać się także w sobotę lub niedzielę, czyli 1 i 2 sierpnia.

W takich warunkach szczególne znaczenie ma ograniczenie przebywania na słońcu między godz. 11:00 a 17:00. W tym czasie warto wybierać zacienione i chłodne miejsca, a intensywny wysiłek na świeżym powietrzu przełożyć na chłodniejszą porę dnia.

Woda, cień i lekka odzież pomagają ograniczyć skutki upału

Podczas wysokich temperatur należy regularnie pić wodę, również wtedy, gdy pragnienie nie jest jeszcze odczuwalne. Pomocne będą lekkie, przewiewne i jasne ubrania, nakrycie głowy oraz krem z filtrem UV.

Szczególnej uwagi wymagają dzieci, osoby starsze i przewlekle chore. Niepokojących objawów, takich jak zawroty głowy, osłabienie, nudności czy silny ból głowy, nie należy lekceważyć. Przy wysokiej temperaturze nawet krótki pobyt w pełnym słońcu może dodatkowo obciążać organizm.

W czasie upałów trzeba pamiętać również o zwierzętach. Psy najlepiej wyprowadzać rano albo wieczorem, kiedy jest chłodniej. Przed spacerem warto sprawdzić temperaturę chodnika – rozgrzana nawierzchnia może poparzyć łapy.

Zwierzęta powinny mieć stały dostęp do świeżej, chłodnej wody i zacienionego miejsca odpoczynku. Na zewnątrz można także wystawić miskę z wodą dla wolno żyjących zwierząt i ptaków.

Najpoważniejszego zagrożenia można uniknąć bardzo prostą zasadą: dzieci, seniorzy i zwierzęta nie mogą zostawać w zaparkowanych samochodach, nawet na krótki czas. W nagrzanym pojeździe temperatura rośnie szybko, a uchylone okno nie zapewnia wystarczającej ochrony.

na podstawie: Urząd Miejski w Karczewie.