Aktywne poszukiwanie pracy – jakie metody są skuteczne?

Wiele osób narzeka, że proces poszukiwania nowego zatrudnienia jest długotrwały i frustrujący. Wysyłają odpowiedzi na ogłoszenia o pracę, jednak nie mogą doczekać się nawet zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Przyczyną takiego stanu rzeczy bywa czasami bierna postawa kandydata. Tymczasem aktywność i wychodzenie z inicjatywą może znacznie skrócić okres poszukiwania pracy.

Znajdź pracę w szybki sposób

Najpowszechniejszą metodą poszukiwań zatrudnienia, jest wysyłanie swojego CV oraz listu motywacyjnego w odpowiedzi na intersujące nas oferty pracy. Nie namawiamy do tego, aby rezygnować z tego sposobu, warto go jednak wspomóc aktywnym działaniem. Jeśli złożyłeś aplikację, jednak nie doczekałeś się telefonu od rekrutera, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam wyszedł z inicjatywą. Zainteresowanie i zaangażowanie kandydatów jest mile widziane przez potencjalnych pracodawców. Rozmowa z rekruterem to także dobry moment, aby dowiedzieć się czegoś więcej o stanowisku oraz wypytać o kolejne procesy rekrutacji.

Znajdź pracę przez media społecznościowe

Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn to platformy regularnie wizytowane przez rekruterów z dużych firm oraz agencji HR. Profesjonalny profil i szeroka sieć kontaktów wyróżnia kandydata, zwiększa szansę na bycie zauważonym i w efekcie przyspiesza poszukiwanie pracy. Profil w mediach społecznościowych warto podrasować, dodając ciekawe prezentacje, zdjęcia z prelekcji, warsztatów, chwaląc się sukcesami i projektami. W ten sposób pokazujesz, że jesteś osobą aktywną, lubiącą swój zawód, zaangażowaną i kreatywną. Trudno o lepszą wizytówkę.

Znajdź pracę przez agencję HR

Kandydaci czasem z podejrzliwością patrzą na procesy rekrutacyjne prowadzone przez agencje. Tymczasem trafienie do bazy profesjonalnej agencji może sprawić, że poszukiwanie pracy będzie trwało naprawdę krótko. Rekruterzy pracujący w firmach HR starają się o jak najlepsze dopasowanie kandydatów do profilu swojego klienta. Dlatego podejmując pracę w ten sposób, masz pewność, że trafiłeś w odpowiednie dla siebie środowisko. Poszukiwanie pracy przez agencję jest dla kandydatów bezpłatne i nie wyklucza innych kanałów dotarcia do pracodawców, dlatego warto wspomóc się w ten właśnie sposób.

Znajdź pracę dzięki znajomościom

Czasy, w których poszukiwanie pracy poprzez znajomości było powodem do wstydu, dawno minęły. Nie chodzi bowiem o to, aby zdobyć stanowisko bez odpowiednich kompetencji. W trakcie całej kariery warto dbać o biznesowe znajomości, które mogą nam pomóc w odpowiednim momencie. Nigdy nie wiesz, kiedy zadowolony kontrahent poleci cię do pracy w dużej firmie, o której dotąd tylko marzyłeś. Świetnym sposobem na budowanie wartościowych relacji są także różnego typu konferencje, szkolenia i warsztaty zawodowe. Dzięki nim podnosisz kompetencje oraz dajesz się poznać jako wartościowy pracownik.

Podsumowując, poszukiwanie pracy nie musi być żmudnym zajęciem, jeśli wykorzystamy kilka sposób jednocześnie: będziemy odpowiadać na ogłoszenia, podejmiemy współpracę z agencją HR, założymy profil biznesowy w mediach społecznościowych i uruchomimy nasze służbowe kontakty.