• Promowaliśmy zawód policjanta, prowadząc lekcję z uczniami klasy szóstej

  Uczniowie klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Otwocku spotkali się z policjantką zajmującą się profilaktyką społeczną i oficerem prasowym na bardzo kształcących zajęciach dotyczących zawodu policjanta. Lekcja była elementem programu nauczania szóstoklasistów, który zakładał przedstawienie młodym ludziom różnych zawodów. Jednym z nich miał być właśnie zawód policjanta. Dlatego też mundurowi prowadzący zajęcia starali się opowiedzieć o tych właśnie aspektach policyjnej służby, które sprawiają, że jest ona ciekawa oraz interesująca. Uczniowie mogli obejrzeć kalejdoskop klipów filmowych prezentujących pracę policjantów różnych pionów Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Zajęcia przeprowadziliśmy również w ramach programu „Promocji Zawodu Policjanta”.

 • Zabezpieczenie prewencyjne miejsca odkrycia 62 sztuk amunicji moździerzowej z czasów II wojny światowej

  Podczas prac rewitalizacyjnych otwockiego parku, wykopano kolejne pociski moździerzowe pochodzące prawdopodobnie z czasów drugiej wojny światowej. Policjanci z pionu prewencji zadbali o zabezpieczenie miejsca wykopu, skąd wydobyto pociski, przed dostępem osób postronnych. Wstępne rozpoznanie saperów z Wesołej, którzy pracowali na miejscu - wykazało, że była to tzw. amunicja magazynowa pozbawiona zapalników. W sumie z ziemi wykopano 62 sztuki pocisków moździerzowych. Wojenny „arsenał” został zabezpieczony i zabrany przez saperów. Policjanci kolejny raz przypominają apel, aby zachować szczególna ostrożność podczas znalezienia podobnych przedmiotów.

 • Policjanci zabezpieczyli miejsce odnalezienia pocisku moździerzowego

  Policjanci podjęli natychmiastowe czynności, w związku ze zgłoszeniem pocisku moździerzowego, który odkopano na terenie parku miejskiego w Otwocku, podczas prac budowlanych związanych z rewitalizacją. Pierwszą weryfikację zagrożenia przeprowadzili policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko Pirotechnicznego. Miejsce zabezpieczyli następnie mundurowi z wydziału prewencji. Powiadomiono patrol saperski z jednostki wojskowej w Wesołej. Saperzy wydobyli, po czym zabezpieczyli i zabrali pocisk. Okazało się, że pochodził on prawdopodobnie z czasów drugiej wojny światowej. Policjanci apelują i przypominają, aby w przypadku znalezienia takich przedmiotów od razu powiadamiać służby.

 • Mieszkanka Józefowa podziękowała policjantkom za odzyskanie portfela

  Wszystkie serdeczne podziękowania są dla każdego policjanta jeszcze większym bodźcem do jak najlepszej służby na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Każde słowa wdzięczności, które przesyłają mieszkańcy powiatu otwockiego są bardzo budujące i podnoszą wagę policyjnej służby. Na taką właśnie szczególną wdzięczność zasłużyły dwie policjantki z zespołu do spraw wykroczeń. Mundurowe zabezpieczyły odnaleziony w jednym z otwockich sklepów portfel z dokumentami, pieniędzmi oraz kartami bankomatowymi, po czym błyskawicznie ustaliły, gdzie mieszka właścicielka sklepowej „zguby”. Na słowa uznania zasługuje również pracownica sklepu, która przekazała policjantkom zagubiony portfel.

 • Kierowcy autobusu za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, zatrzymano prawo jazdy

  Policjanci z wydziału ruchu drogowego podczas kontroli drogowej, w trakcie której wykorzystywali nowoczesny laserowy miernik prędkości TruCam, ujawnili podwójne przekroczenie prędkości przez kierowcę autobusu jadącego z Ukrainy do Poznania. W terenie zabudowanym w miejscowości Ostrów w gminie Celestynów, na drodze krajowej nr 17, w którym obowiązywała dozwolona prędkość do 50 km/h, autokar jechał z prędkością 103 km/h. 31-letniemu kierowcy autokaru zatrzymano prawo jazdy i nałożono na niego grzywnę w postaci mandatu karnego. Dokument zostanie teraz przekazany do Starostwa Powiatowego w Otwocku, gdzie wydana zostanie formalna decyzja administracyjna o jego zatrzymaniu.

 • Policjanci zabezpieczyli miejsce odnalezienia pocisku moździeżowego

  Policjanci podjęli natychmiastowe czynności, w związku ze zgłoszeniem pocisku moździeżowego, który odkopano na terenie parku miejskiego w Otwocku, podczas prac budowlanych związanych z rewitalizacją. Pierwszą weryfikację zagrożenia przeprowadzili policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko Pirotechnicznego. Miejsce zabezpieczyli następnie mundurowi z wydziału prewencji. Powiadomiono patrol saperski z jednostki wojskowej w Wesołej. Saperzy wydobyli, po czym zabezpieczyli i zabrali pocisk. Okazało się, że pochodził on prawdopodobnie z czasów drugiej wojny światowej. Policjanci apelują i przypominają, aby w przypadku znalezienia takich przedmiotów od razu powiadamiać służby.

 • Policjanci zabezpieczyli miejsce odnalezienia niewybuchu

  Policjanci podjęli natychmiastowe czynności, w związku ze zgłoszeniem niewybuchu, który odkopano na terenie parku miejskiego w Otwocku, podczas prac budowlanych związanych z rewitalizacją. Pierwszą weryfikację zagrożenia przeprowadzili policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko Pirotechnicznego. Miejsce zabezpieczyli następnie mundurowi z wydziału prewencji. Powiadomiono patrol saperski z jednostki wojskowej w Wesołej. Saperzy wydobyli, po czym zabezpieczyli i zabrali niewybuch. Okazało się, że był to pocisk moździerzowy, pochodzący prawdopodobnie z czasów drugiej wojny światowej. Policjanci apelują i przypominają, aby w przypadku znalezienia takich przedmiotów od razu powiadamiać służby.

 • Kolizja z tir-em w Antoninku, trwa modernizacja drogi krajowej nr 17, policjanci apelują o ostrożną jazdę

  Informowaliśmy już kilkakrotnie w różnych naszych komunikatach, dotyczących zarówno zdarzeń drogowych jak i lustracji dróg, o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas podróży modernizowanymi odcinkami drogi krajowej nr 17. Dzisiaj znów ponawiamy apel, aby czujność kierowców była jeszcze większa. Jadąc modernizowaną trasą, należy zwracać uwagę na oznakowanie, tablice oraz sygnalizatory. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do zdarzenia drogowego. W Antoninku, w gminie Kołbiel, 25-letni kierowca ciężarowej scanii nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, uderzył w inny pojazd i wjechał do rowu. Na szczęście skończyło się jedynie na uszkodzeniach pojazdów. Apelujemy, kierowcy jeźdźcie ostrożnie.

 • Zamiast zajmować się dzieckiem, pili alkohol

  Policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego z komisariatu w Józefowie zatrzymali matkę i ojca rocznej dziewczynki, którzy sprawowali opiekę nad swoim dzieckiem w stanie nietrzeźwości. Matka miała prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie, a ojciec – niespełna 1 promil. Rodziców dziecka zatrzymano i osadzono w policyjnym areszcie. Dziecko tymczasowo umieszczono w placówce opiekuńczej. Kobieta i mężczyzna usłyszeli ostatecznie zarzut karny narażenia dziecka na utratę życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Rodzice przyznali się do popełnienia przestępstwa i dobrowolnie poddali karze. Oceną sprawowania rodzicielskiej opieki zajmie się też sędzia rodzinny.

 • Dzielnicowy i profilaktyk na zajęciach w szkole w Kątach, w ramach kampanii „Jesteś widoczny, Jesteś bezpieczny”

  Kampania społeczna „Jesteś widoczny, Jesteś bezpieczny” jest od 5 lat wszechobecna na terenie województwa mazowieckiego. Nasza komenda popiera tą szczytną inicjatywę, a funkcjonariusze z jednostki powiatowej, komisariatów i posterunków biorą udział w panelowych zajęciach, prowadząc wykłady o bezpieczeństwie dla dzieci oraz młodzieży. Zajęcia dla uczniów, ze Szkoły Podstawowej w Kątach w gminie Kołbiel, realizowali ostatnio: aspirant sztabowy Anna Wasilewicz, na co dzień specjalistka od profilaktyki społecznej oraz aspirant sztabowy Mariusz Lewandowski z Posterunku Policji w Kołbieli, która wykonuje zadania na stanowisku dzielnicowego.

 • Nastolatek handlował marihuaną i wpadł w policyjną zasadzkę

  Policjanci z ogniwa do spraw nieletnich i patologii otwockiej komendy tak skutecznie prowadzili rozpoznanie przestępczości narkotykowej, że zatrzymali 14-latka, który w Otwocku handlował marihuaną. Nastolatek wpadł podczas policyjnej zasadzki na ulicy Reymonta, podczas narkotykowej transakcji, której tym razem nie udało mu się sfinalizować. Policjanci udowodnili nieletniemu 10 przestępstw dotyczących handlu narkotykami. W charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego przesłuchano też 15-latka kupującego narkotyki. Jemu udowodniono udzielanie narkotyków innym nieletnim. Materiały z czynności przeprowadzonych przez policjantów przekazano już do Sądu Rodzinnego.

 • Kryminalni zatrzymali ściganego listem gończym

  Kryminalni z grupy zajmującej się poszukiwaniami osób zaginionych i ściganiem skazanych w sprawach karnych, zatrzymali 40-letniego otwocczanina, który przez ostatnie osiem miesięcy ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna ten, jak ustalono, mieszkał w wynajętym mieszkaniu w Otwocku. Policjanci dowiedzieli się, że pracuje dorywczo i wychodzi z mieszkania bardzo wcześnie, a wraca dość późno. Kryminalni do pomocy wezwali strażaków, którzy mieli wyważyć drzwi od mieszkania, w którym się ukrył. Nie zdążyli, bo otworzyły się, a ścigany oddał się w ręce kryminalnych. Skazany spędzi teraz 2 lata za więziennymi murami.

 • Dzielnicowy i profilaktycy zorganizowali spotkanie w Klubie Osiedlowym „Perła” w Otwocku

  Dzielnicowi z profilaktykami tworzą niezwykle zgrany zespół, wspólnie pracując na rzecz promocji bezpieczeństwa i nauczania młodych pokoleń zasad właściwego zachowania się w różnych życiowych sytuacjach. Spotkania z naszymi policjantami zawsze obfitują w wiele atrakcji. Mogli się o tym przekonać uczniowie otwockich szkół, którzy w czasie wolnym od nauki spędzali czas w Klubie Osiedlowym „Perła”. Bardzo ciekawe zajęcia z dziedziny bezpieczeństwa prowadził tam dzielnicowy z Otwocka - aspirant Jakub Pierzchała. Wspierały go nasze profilaktyczki: aspirant sztabowy Anna Wasilewicz i młodszy aspirant Karolina Pardej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w policyjnych zajęciach.

 • Złożyła obietnicę wręczenia łapówki, trafiła do policyjnego aresztu i odpowie przed sądem

  Policjanci z pionu prewencji komisariatu w Józefowie zatrzymali 35-letnią mieszkankę wiązowskiej gminy, podejrzaną o znieważenie mundurowych, naruszenie ich nietykalności oraz złożenie obietnicy wręczenia łapówki, w celu skłonienia policjantów do złamania przepisów prawa i odstąpienia od czynności służbowych. Wszystko zaczęło się od domowej awantury i kłótni z konkubentem. W związku z takim właśnie zgłoszeniem, policjanci interweniowali, zatrzymując „agresywną” kobietę. Finał tej sprawy miał ostatecznie miejsce w prokuraturze, gdzie podejrzana usłyszała trzy zarzuty karne. Za przestępstwo łapownictwa grozi 35-latce kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 • Dzielnicowy odwiedził dzieci w Przedszkolu „Ługuś” w Karczewie

  Dzielnicowy Karczewa, który ma swoim rejonie służbowym Osiedle „Ługi” odwiedził dzieci uczęszczające na co dzień do Przedszkola „Ługuś”. W spotkaniu wzięła również udział policyjna profilaktyczka. Mundurowi omówili z maluchami najważniejsze zasady bezpieczeństwa, jakimi trzeba się kierować nie tylko podczas pobytu w przedszkolu, ale również w domu i na podwórku. Spotkanie miało też charakter zapoznawczy ze służbą policjanta. Policjanci opowiedzieli najmłodszym wiele ciekawostek ze swojej codziennej służby. Dzieci jak to zwykle bywa, miały całe mnóstwo pytań. Żadne nie pozostało bez odpowiedzi. To było sympatyczne i miłe spotkanie.

 • Ukradł rower uczniowi i wpadł podczas pościgu

  Sprawnie przeprowadzona policyjna akcja pościgowa, z udziałem dwóch załóg: patrolowej i wywiadowczej w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5 w Otwocku, zakończyła się zatrzymaniem 25-letniego otwocczanina, który ukradł rower jednemu z uczniów. Policjanci ustalili miejsce, gdzie podejrzany ukrył rowerowy „fant”. Jednoślad od razu przekazano właścicielowi, a 25-latkowi przedstawiono zarzut karny popełnienia kradzieży roweru. Podejrzany przyznał się do popełnienia tego przestępstwa i skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze. Kolejny raz przypominamy, że za kradzież można trafić nawet na 5 lat do więzienia.

 • Można zgłaszać policjantów w konkursie „Policjant, który mi pomógł”

  Mieszkańcy Powiatu Otwockiego, jeżeli znacie policjanta, szczególnie zaangażowanego w sprawy społeczne, policjanta który ujął was swoją osobą, pomógł w trudnej życiowej sytuacji bądź w rozwiązaniu problemu dotyczącego przemocy w rodzinie, a przede wszystkim policjanta, który swoją postawą wniósł szczególny wkład w budowę lokalnego systemu pomocowego, który jest wrażliwy na ludzką krzywdę i pomaga osobom pokrzywdzonym w wyniku przemocy w rodzinie, to można taką kandydaturę zgłosić do XII edycji ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Policjant, który mi pomógł”. Wszelkie informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej: www.niebieskalinia.pl oraz www.policja.pl Zgłoszenia w ramach obecnej edycji przyjmowane są do 31 maja 2019 roku.

 • Policjanci z patrolówki odzyskali kradziony rower i zatrzymali „pasera”

  Grzywna i kara ograniczenia wolności poprzez nieodpłatne wykonywanie prac społecznych i użytecznych przez najbliższe pół roku, to kara jakiej poddał się „paser” kradzionego roweru odzyskano przez policjantów z wydziału prewencji. Policjanci z patrolówki zauważyli rower, podczas interwencji związanej z domową awanturą. Mężczyzna, konkubent, który miał kłócić się ze swoją konkubiną, kiedy usłyszał wynik sprawdzenia w policyjnych systemach, wybiegł z domu i rzucił się do ucieczki. Policjanci byli jednak sprawniejsi, dogonili go i osadzili w policyjnym areszcie. Rower zwrócono już właścicielowi. Pokrzywdzony nie krył radości z odzyskania swojego jednośladu. Za paserstwo umyślne polski kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

 • Miał dwa zakazy sądowe, znów jechał pijany i tym razem ma już dożywotni

  Zaliczył dwie „alkoholowe wpadki” za kierownicą w 2017 roku, za które sąd zakazał mu jazdy do 2021 roku. 38-letni mieszkaniec gminy Kołbiel naruszył jednak przepisy prawa. Na ulicy Mazowieckiej w Dąbrówce, w gminie Celestynów, wpadł podczas kontroli, którą przeprowadzili policjanci z otwockiej drogówki. Miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. W tym przypadku prawo było już surowsze. Kierowca, po tym jak usłyszał zarzut karny, przyznał się i zgodził się na karę bezwzględną trzech miesięcy pozbawienia wolności. Tym razem sąd wyda wobec niego dożywotni zakaz kierowania pojazdami. Policjanci przypominają, że podczas każdej kontroli, zawsze sprawdzają stan trzeźwości.

 • Działania dzielnicowych i pracowników SANEPID-u wymierzone w handel dopalaczami

  Dopalacze to niebezpieczne dla zdrowia, a przede wszystkim życia młodych ludzi – środki psychoaktywne. Aby skutecznie zapobiegać zjawisku i procederowi nielegalnego handlu dopalaczami, policjanci z otwockiej komendy podejmują wiele inicjatyw, realizując między innymi wspólne działania kontrolne z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Otwocku. W działania kontrolne zaangażowali się kolejny raz dzielnicowi, którzy wspierali w tej akcji pracowników sanepid-u. W ramach ostatniej kontroli, sprawdzono jeden z punktów sprzedaży akcesoriów do elektronicznych papierosów, czy nie są tam przypadkiem dostępne dopalacze. Policjanci apelują o przekazywanie informacji na temat ewentualnych miejsc, które służby mogłyby sprawdzić i skontrolować.

 • Dwaj cudzoziemcy trafili do policyjnego aresztu, kiedy wytrzeźwieli, to okazało się, który z nich kierował samochodem

  Pijani cudzoziemcy nie zdążyli sholować auta, którym wjechali do przydrożnego rowu i uderzyli w drzewo. Policjanci z drogówki, którzy przyjechali na miejsce, zapobiegli ucieczce podejrzanych. Wszystko to wydarzyło się w gminie Celestynów. Do policyjnego aresztu trafił 38-letni obywatel Ukrainy oraz 43-letni Białorusin, obaj w związku z podejrzeniem kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Kiedy wytrzeźwieli, do kierowania przyznał się Ukrainiec, który usłyszał zarzut karny i skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze. Białorusina zwolniono od razu po przesłuchaniu. W chwili zatrzymania każdy z nich miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Na szczęście ich „pijacki rajd” nie wyrządził nikomu krzywdy.